Co daje znak towarowy?
Wielu przedsiębiorcom wydaje się, że znak towarowy to tylko kolejna nikomu niepotrzebna formalność. Nie mogą się jednak bardziej mylić. Zawsze istnieje bowiem opcja, że jeżeli nie zarejestrujesz swojego znaku towarowego, zrobi to ktoś inny.
To z kolei naraża rozwój wszelkich produktów lub usług przedsiębiorstwa na ryzyko. Zabezpieczenie znaku towarowego przez jego zarejestrowanie chroni markę i zapewnia narzędzia zapobiegające używaniu podobnych oznaczeń przez konkurencję.
Po zarejestrowaniu swojej marki można też podejmować działania przeciwko podmiotom, które próbują same zarejestrować zbyt podobne znaki towarowe lub w inny sposób szkodzą oznaczeniom przedsiębiorstwa.
Taka ochrona jest tym ważniejsza, im większej dane oznaczenie nabiera rozpoznawalności, a przez to – wartości.
Czym jest znak towarowy?
Znak towarowy może obejmować m. in. słowo, nazwę, symbol, grafikę lub ich kombinację, które są używane lub przeznaczone do użycia w celu identyfikacji i odróżnienia towarów lub usług jednego przedsiębiorcy od jego konkurencji oraz do wskazania źródła pochodzenia tych towarów lub usług.
Korzyści z rejestracji
Rejestrując swój znak towarowy skutecznie buduje się barierę prawną wokół swojej marki, utrudniając innym firmom jej nieuczciwe naśladownictwo. Chociaż niezarejestrowane znaki towarowe używane w związku ze sprzedażą towarów lub usług również mogą podlegać pewnej ochronie prawnej, ciężar dowodu jest w tym przypadku znacznie większy, niż w przypadku posiadania formalnie zarejestrowanego prawa.
W rejestracji znaków towarowych istnieją dwie kluczowe kwestie. Po pierwsze, aby marka była odpowiednio chroniona w krajach, w których działa lub zamierza działać, a po drugie, aby jej ochrona dotyczyła wszystkich klas usług i produktów, które oferujesz. W najlepszym wyborze obu kwestii pomoże profesjonalny pełnomocnik.
Zwiększenie wartości przedsiębiorstwa
Również potencjalni inwestorzy będą zainteresowani tym, czy dana firma zastrzegła jako znak towarowy nazwy swoich kluczowych produktów lub usług. Rejestracja znaku towarowego nie tylko zwiększa bezpieczeństwo, ale także pomaga w przejrzystości wszelkich fuzji lub franchisingu przedsiębiorstwa, pozytywnie wpływając na jego rynkową wartość. Rejestracja znaku towarowego jest też przydatna do udzielania licencji na wykorzystywanie danej marki.
Do 1000 EURO dofinansowania na rejestrację znaku towarowego? Przeczytaj jak możesz zdobyć dofinansowanie w naszym artykule Jak zmniejszyć koszt zgłoszenia znaku towarowego? SME Fund.
Uniknięcie zbędnych kosztów
Rejestrując znak towarowy, masz też pewność, że Twój znak towarowy nie będzie nadmiernie podobny do żadnego innego zarejestrowanego znaku towarowego. Profesjonalny pełnomocnik może bowiem zaproponować przed dokonaniem zgłoszenia weryfikację, czy żaden z urzędów na interesującym Cię terytorium nie ma już w swojej bazie identycznego lub zbyt podobnego oznaczenia. Jeśli przypadkowo naruszysz bowiem cudzą nazwę lub znak towarowy, możesz zostać pozwany przez właściciela zarejestrowanego znaku towarowego, co może skutkować koniecznością wypłaty odszkodowania, a także pokrycia kosztów postępowania sądowego. Jeśli będziesz musiał przy tym zmienić nazwę swojej firmy lub stworzyć nowe logo, stracisz jeszcze więcej pieniędzy na rebranding i nowe materiały marketingowe. Możesz także stracić klientów w wyniku zamieszania wokół Twojego produktu lub tożsamości.
Ułatwienie w sporach
Jeśli nie zarejestrujesz swojego znaku towarowego, a prowadzisz działalność międzynarodowo, istnieje możliwość, że ktoś w innym kraju zarejestruje podobną nazwę. Większość konfliktów nie jest zamierzona, ale są szanse, że nie jesteś jedyną osobą, która myśli o konkretnym oznaczeniu. Jeśli ktoś zarejestruje nawet jedynie podobną nazwę w ważnym dla Twojego biznesu kraju, może się to okazać bardzo problematyczne i kosztowne.
Po zarejestrowaniu znaku towarowego jest on widoczny w bazach odpowiednich urzędów dla innych firm, aby mogły je wziąć pod uwagę w przypadku dokonywania wyboru własnego oznaczenia. Rejestracja znaku towarowego to dobry sposób na zmniejszenie prawdopodobieństwa naruszenia przez kogoś Twoich praw.
Znaki towarowe są stosunkowo niedrogą formą ochrony własności intelektualnej. Rejestracja znaku towarowego pozwoli zaoszczędzić pieniądze w przypadku konfliktu, niezależnie od tego, czy jesteś oskarżony o naruszenie, czy też oskarżasz kogoś o naruszenie Twoich praw. Formalna ochrona własności intelektualnej zmniejsza ryzyko operacyjne.
{{widget14}}