Przewodnik

Jak zmniejszyć koszt zgłoszenia znaku towarowego? SME Fund.

Joanna Wojewódzka
01.02.2024

W styczniu 2024 ruszyła kolejna edycja SME FUND czyli programu w ramach którego MŚP mogą uzyskać az do 1000 EURO dofinansowania na rejestrację znaku towarowego. Przeczytaj artykuł poniżej i dowiedz się dlaczego warto zarejestrować znak towarowy i w jaki sposób ubiegać się o dofinansowanie.

Co daje znak towarowy?


Znak towarowy to przydatne prawo. Nie tylko pomaga sformalizować własność marki produktu lub usługi, ale i ułatwia zakazanie posługiwania się nią nieuczciwemu konkurentowi w razie sporu. Wydawałoby się, że zabezpieczenie swojej marki powinno być jednym z pierwszych ruchów przedsiębiorcy na rynku, sytuacja nie wygląda jednak tak różowo. Część przedsiębiorców nie zdaje sobie w ogóle sprawy, że znak towarowy można oficjalnie zarejestrować. Inni nie wiedzą, jak to zrobić. Jeszcze innych odstraszają potencjalne koszty. Kiedy wiedza o takiej możliwości już zdobyta, z kwestią procesu pomoże profesjonalny pełnomocnik. Jeśli zaś chodzi o fundusze na proces rejestracyjny, to może w tym pomóc SME Fund.

Na czym polega SME Fund?


Jest to dofinansowanie do zgłoszenia znaków towarowych, które można wykorzystać zarówno do rejestracji znaku krajowego w Polsce, jak i znaku unijnego w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) czy rejestracji międzynarodowej zgłaszanej w wybranych państwach, również poza UE, za pośrednictwem Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO). Wniosek o takie wsparcie finansowe mogą złożyć właściciele małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) mających siedzibę w Unii Europejskiej, w tym – w Polsce. Dotacje są przyznawane w postaci voucherów, które beneficjent może wykorzystać do ubiegania się o zwrot kosztów zgłoszenia znaku towarowego. Taki zwrot jest później przekazywany bezpośrednio na konto bankowe przedsiębiorcy ubiegającego się o rejestracji prawa do swojej marki.

Kiedy złożyć wniosek o dofinansowanie SME Fund?


Aktualnie otwarto nową turę dofinansowań, ważną na 2024 rok. Trwa ona od 22 stycznia 2024 r. do 6 grudnia 2024 r. Ze składaniem wniosków o przyznanie vouchera nie ma jednak co czekać - ilość środków jest ograniczona, więc dotacje przyznaje się zgodnie z kolejnością zgłoszeń. Jeśli pula środków zostanie wyczerpana wcześniej, okno na składanie wniosków o dofinansowanie z SME Fund zostanie zamknięte, jak to miało miejsce w ubiegłym roku. W 2023 r. pula wyczerpała się już w październiku.

Dla kogo jest dofinansowanie SME Fund?


Dofinansowanie może być przyznane różnym typom przedsiębiorców. Mogą to być zarówno osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, jak i spółki cywilne czy spółki prawa handlowego. Muszą one jedynie spełniać kryterium pozostawania małym, średnim lub mikro-przedsiębiorcą. Aby wniosek został rozpatrzony pozytywnie, spółka nie może być jednak w upadłości, a przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność nie może mieć jej w zawieszeniu.

{{widget14}}


Jak wygląda procedura dofinansowania SME Fund?


Procedurę przyznania dofinansowania rozpoczyna złożenie wniosku o przyznanie vouchera. Po jego uwzględnieniu przedsiębiorca otrzymuje voucher i ma czas na dokonanie zgłoszenia znaku towarowego. Może tego dokonać za pośrednictwem pełnomocnika, który pomoże z bezproblemowym i skutecznym przejściem procedury. Voucher uzyskany z SME Fund jest ważny przez 2 miesiące od jego przyznania. W tym czasie należy dokonać zgłoszenia znaku towarowego, a także wystąpić o zwrot poniesionych opłat urzędowych. Jeśli termin zostanie przekroczony, ważność vouchera wygaśnie. W takim przypadku nie można po raz kolejny ubiegać się o dofinansowanie w tym samym roku. Dwumiesięczny termin może jednak zostać przedłużony na wniosek o kolejne 2 miesiące. Jeden podmiot może złożyć jeden wniosek o voucher SME Fund w danym roku. Fundusze zwracane są po dokonaniu zgłoszenia.


Fundusz SME oferuje również vouchery na inne rodzaje praw własności intelektualnej. Obejmują one nie tylko zgłoszenia znaków towarowych, ale też wzorów przemysłowych czy patentów. Przedsiębiorcy mogą zaoszczędzić nawet 75% kosztów na zgłoszeniach praw własności intelektualnej (w przypadku zgłoszeń krajowych i znaków unijnych przed EUIPO; w przypadku zgłoszeń rejestracji międzynarodowych kwota dofinansowania ograniczona jest do 50% zwrotu opłat za zgłoszenie). Kwota zwrotu jest przy tym ograniczona do wysokości 1000 EUR, a więc ponad 4500 zł. To, jak wysokie dofinansowanie otrzyma dany przedsiębiorca, zależy od zakresu ochrony, jaką chce uzyskać dla swojego znaku towarowego. Koszty zgłoszenia rosną bowiem w zależności od liczby rodzajów towarów lub usług, dla jakich ma być chronione dane oznaczenie. Wysokość opłat za samo zgłoszenie i każdą z wyznaczonych klas towarów czy usług zależy od wybranego urzędu zgłoszenia, a więc od terytorialnego zakresu ochrony (Polska albo cała Unia Europejska).


Co ciekawe i bardzo korzystne dla przedsiębiorców, voucher MSE Fund zostanie wypłacony również w przypadku, gdy prawo ochronne na znak towarowy nie zostanie z jakiegoś względu udzielone. Nie można natomiast wykorzystać vouchera SME Fund na obniżenie kosztów zgłoszenia, które zostało złożone przed datą wniosku o przyznanie dofinansowania z SME Fund.

W 2024 r. do rozdysponowania zostało przeznaczonych 20 mln EUR. Co ciekawe, w 2023 r. Polacy znaleźli się w czołówce państw wnioskujących o dofinansowanie z SME Fund. Polska zajęła drugie miejsce pod względem liczby składanych wniosków (4140 zgłoszeń), tuż za Hiszpanią (5038 wnioski). Trzecie państwo na podium stanowiły Włochy (3453 zgłoszenia).

Zobacz także

Wszystkie
E-commerce
Przewodnik

CO ZMIENIA AKT O USŁUGACH CYFROWYCH (DSA)?

Dowiedz się jakie zmiany wprowadza DSA czyli unijny akt o usługach cyfrowych
Agata Podbielska
14 lutego 2024
Wszystkie
Domeny
E-commerce
Przewodnik

Czy każda strona internetowa musi mieć regulamin?

Zastanawialiście się kiedyś, czy każda strona internetowa musi mieć regulamin? Ten artykuł jest odpowiedzią na to pytanie.
Aleksandra Rojek
21 października 2023
Wszystkie
Przewodnik
E-commerce
reklama

Co powinien zawierać Regulamin Konkursowy?

sprawdź jak dobrze napisać regulamin konkursu i uniknąć problemów
Agata Podbielska
30.07.2024
Skontaktuj się z nami

Naszym celem jest zapewnienie klientom lepszej, szybszej, tańszej i przejrzystej obsługi prawnej.

projekt i wykonanie Design Partners
© 2024 Sawicki Legal