Przedawnienie roszczeń to instytucja prawna, która powoduje, że po upływie określonego w przepisach terminu, dłużnik może skutecznie uchylić się od zaspokojenia roszczenia majątkowego wierzyciela.
Warto jednak pamiętać, że przedawnienie nie powoduje wygaśnięcia samego roszczenia. Roszczenie istnieje dalej, przy czym nie można domagać się jego spełnienia z wykorzystaniem przymusu państwowego. W konsekwencji dłużnik może uchylić się od obowiązku spełnienia świadczenia.
Dłużnik może zrzec się zarzutu przedawnienia, przy czym zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu przedawnienia jest nieważne. Więc zrzeczenie się będzie skuteczne jedynie po upływie terminu przedawnienia.
Co istotne, przedawnieniu ulegają wyłącznie roszczenia majątkowe. Istnieją jednak roszczenia majątkowe, które nie ulegają przedawnieniu, np. dotyczące nieruchomości roszczenia windykacyjne (np. o wydanie nieruchomości) i negatoryjne (np. o zaprzestanie naruszeń).
Przykładem roszczenia niemajątkowego, czyli nie ulegającego przedawnieniu, jest roszczenie o ochronę dóbr osobistych.
Ogólny termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata.
Istnieje jednak wiele wyjątków wynikających z przepisów szczególnych, np. roszczenia z umów o dzieło przedawniają się z upływem 2 lat, roszczenia z umowy przedwstępnej – 1 rok, roszczenia biorącego pożyczkę o wydanie przedmiotu pożyczki – 6 miesięcy.
Co istotne, terminy przedawnienia roszczeń nie mogą być skracane ani przedłużane przez czynność prawną (np. przez umowę). Jeżeli zostanie podjęta próba zawarcia umowy skracającej albo wydłużającej terminy przedawnienia, to umowa taka będzie w tym zakresie nieważna.
{{widget30}}
Aby dobrze zrozumieć zasady obliczania terminów przedawnienia roszczeń, należy zapoznać się z podstawowymi zasadami dotyczącymi obliczania terminów, zgodnie z nimi:
Bieg przedawnienia roszczeń rozpoczyna się z dniem, w którym roszczenie stało się wymagalne, czyli od momentu, w którym wierzyciel mógł zażądać spełnienia świadczenia.
Jeżeli wymagalność roszczenia zależy od podjęcia określonej czynności przez uprawnionego, bieg terminu rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stałoby się wymagalne, gdyby uprawniony podjął czynność w najwcześniej możliwym terminie. Jego ewentualna bierność nie ma znaczenia dla obliczania tego terminu.
Natomiast w przypadku roszczeń o zaniechanie, znaczenie ma dzień, w którym ten, przeciwko komu roszczenie przysługuje nie zastosował się do treści roszczenia.
W praktyce, co do zasady roszczenie o świadczenie staje się wymagalne następnego dnia po dniu, w którym przypadał termin spełnienia tego świadczenia.
W przypadku terminów przedawnienia roszczeń nie krótszych niż 2 lata, koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego.
W przypadku roszczeń, których termin przedawnienia jest krótszy niż 2 lata, w celu ustalenia, kiedy upływa termin przedawnienia należy doliczyć do dnia wymagalności roszczenia termin jego przedawnienia - koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień terminu.
Przedawnienie względem osoby, która nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych, nie może skończyć się wcześniej niż z upływem lat dwóch od ustanowienia dla niej przedstawiciela ustawowego albo od ustania przyczyny jego ustanowienia. Jeżeli termin przedawnienia roszczeń jest krótszy niż dwa lata, jego bieg liczy się od dnia ustanowienia przedstawiciela ustawowego albo od dnia, w którym ustała przyczyna jego ustanowienia. Przepisy te stosuje się odpowiednio do biegu przedawnienia przeciwko osobie, co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia.
Bieg przedawnienia może zostać przerwany lub zawieszony, co wpływa na faktyczną datę jego upływu.
Przerwanie biegu przedawnienia roszczeń następuje m.in.:
Po każdym przerwaniu przedawnienia biegnie ono na nowo. W razie przerwania przedawnienia przez czynność w postępowaniu przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju, przedawnienie nie biegnie na nowo, dopóki postępowanie to nie zostanie zakończone
Zawieszenie biegu przedawnienia roszczeń następuje m.in.:
W okresie zawieszenia termin przedawnienia nie biegnie. Po ustąpieniu okoliczności stanowiących podstawę zawieszenia terminu przedawnienia, termin ten biegnie dalej.
Po upływie terminu przedawnienia roszczenie nie wygasa. Roszczenie istnieje dalej, przy czym dłużnik może skutecznie uchylić się od zaspokojenia roszczenia, podnosząc zarzut przedawnienia.
Zarzut przedawnienia roszczenia może być podniesiony zarówno na etapie postępowania przedsądowego, jak i na etapie postępowania sądowego. Jeżeli w danej sprawie będzie prowadzone postępowanie sądowe konieczne jest podniesienie zarzutu przedawnienia w toku postępowania sądowego, niezależnie od tego, że zarzut przedawnienia był już podniesiony jeszcze przed wniesieniem pozwu.
Należy pamiętać, że sąd nie bierze pod uwagę przedawnienia z urzędu – dłużnik musi sam podnieść taki zarzut. Skutkiem podniesienia zarzutu przedawnienia w toku postępowania sądowego, powinno być oddalenie powództwa przez sąd, chyba że wierzyciel wykaże, że w danym przypadku uwzględnienie zarzutu przedawnienia jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
Wyjątkiem są sprawy przeciwko konsumentom - po upływie terminu przedawnienia nie można domagać się zaspokojenia roszczenia przysługującego przeciwko konsumentowi. W takich sprawach sąd jest zobowiązany z urzędu zweryfikować, czy miało miejsce przedawnienie. Wobec czego konsument nie musi podnosić zarzutu przedawnienia na żadnym etapie. Jednak również w tym przypadku sąd, po rozważeniu interesów stron, może nie uwzględnić upływu terminu przedawnienia, jeżeli w danej sprawie wymagają tego względy słuszności.
Przedawnienie roszczeń to ważna instytucja prawa cywilnego, która chroni dłużników przed nieograniczonym czasowo dochodzeniem roszczeń przez wierzycieli. Znajomość terminów przedawnienia oraz zasad dotyczących ich biegu jest kluczowa zarówno dla wierzycieli, jak i dłużników.
Ważne jest, aby monitorować terminy przedawnienia, podejmować odpowiednie czynności prawne oraz przechowywać dokumentację dotyczącą roszczeń. W przypadku wątpliwości dotyczących przedawnienia roszczeń, zachęcamy do skontaktowania się z prawnikiem, który pomoże w ocenie konkretnej sytuacji i udzieli spersonalizowanej porady prawnej.