Przewodnik
Spółki

Szybka i sprawna windykacja, czyli nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym

Aleksandra Rojek
30.07.2024

Postępowanie upominawcze jest jednym z trybów postępowania cywilnego, którego celem jest uproszczenie i przyspieszenie procesu dochodzenia roszczeń pieniężnych lub innych rzeczy zamiennych.

Postępowanie upominawcze jest szczególnie korzystne dla wierzycieli, ponieważ skraca czas i zmniejsza koszty uzyskania tytułu wykonawczego (nakazu zapłaty zaopatrzonego w klauzulę wykonalności), stanowiącego podstawę egzekucji należności.

W niniejszym artykule przedstawimy główne aspekty dochodzenia należności w postępowaniu upominawczym, w tym warunki jego stosowania, przebieg oraz korzyści i ograniczenia.

Warunki stosowania postępowania upominawczego

Kodeks postępowania cywilnego reguluje postępowanie upominawcze. Tryb ten ma zastosowanie w sprawach o roszczenia pieniężne lub inne rzeczy zamienne (przesłanki pozytywne), chyba że według treści pozwu roszczenie jest oczywiście bezzasadne, twierdzenia co do faktów budzą wątpliwość lub zaspokojenie roszczenia zależy od świadczenia wzajemnego (przesłanki negatywne).

Możliwość wydania nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym zarezerwowana została przede wszystkim w mniej skomplikowanych sprawach. Główną cechą tego postępowania jest wydanie nakazu zapłaty na posiedzeniu niejawnym, bez obecności stron.

Zakłada się przy tym, że pozwany, po otrzymaniu nakazu i uznaniu jego zasadności, nie wniesie sprzeciwu. Dzięki temu możliwe jest rozstrzygnięcie sprawy bez potrzeby prowadzenia postępowania dowodowego podczas rozprawy, co oszczędza czas i koszty zarówno sądowi, jak i stronom.

Przebieg postępowania upominawczego

Podstawą wszczęcia tego postępowania jest pozew, w którym powód powinien dokładnie określić swoje żądanie oraz przedstawić dowody na jego poparcie. Sąd z urzędu bada, czy może wydać w tym trybie nakaz zapłaty, więc brak złożenia stosownego wniosku nie przekreśla możliwości uzyskania nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym.

Co istotne, w postępowaniu upominawczym sąd wydaje nakaz zapłaty jedynie na podstawie pozwu, jeżeli stwierdzi wystąpienie przesłanek pozytywnych i brak wystąpienia przesłanek negatywnych.

Nakaz zapłaty to orzeczenie sądu wydane w sprawie cywilnej o mocy wyroku. W nakazie zapłaty sąd nakazuje pozwanemu, aby w oznaczonym terminie zaspokoił roszczenie w całości wraz z kosztami albo wniósł w tym terminie sprzeciw.

Pozew zostaje doręczony pozwanemu razem z nakazem zapłaty.

{{widget27}}

Sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym

Nie w każdej sprawie pozwany godzi się z wydaniem nakazu zapłaty. W takiej sytuacji istnieje możliwość zaskarżenia nakazu zapłaty poprzez wniesienie sprzeciwu w określonym terminie. Wskutek wniesienia sprzeciwu nakaz zapłaty traci moc w części zaskarżonej sprzeciwem, sprawa przekazywana jest do postępowania zwykłego i wyznaczana jest rozprawa.

Jest to bardzo ważne, ponieważ nakaz zapłaty, od którego nie wniesiono sprzeciwu lub jeśli sprzeciw został wniesiony po terminie, ma moc prawomocnego wyroku. Oznacza to, że taki nakaz zapłaty, opatrzony klauzulą wykonalności, może być podstawą do wszczęcia egzekucji komorniczej.

Termin na wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym

Sąd wydając nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym umieszcza w jego treści sentencję, zgodnie z którą nakazuje pozwanemu, aby w terminie oznaczonym w nakazie zapłaty zaspokoił roszczenie w całości wraz z kosztami albo wniósł środek zaskarżenia.

Termin ten różni się w zależności od miejsca doręczenia nakazu:

  • dwa tygodnie od dnia doręczenia, jeśli nakaz zapłaty jest doręczany pozwanemu w kraju,
  • miesiąc od dnia doręczenia, jeśli nakaz zapłaty jest doręczany pozwanemu poza granicami kraju na terytorium Unii Europejskiej,
  • trzy miesiące od dnia doręczenia, jeśli nakaz zapłaty jest doręczany poza terytorium Unii Europejskiej.

W praktyce najczęściej stosowanym terminem na złożenie sprzeciwu od nakazu zapłaty jest okres dwóch tygodni.

Korzyści i ryzyka postępowania upominawczego

Korzyści:

  • szybkość - postępowanie upominawcze jest znacznie szybsze niż tradycyjne postępowanie cywilne. W wielu przypadkach wierzyciel może uzyskać nakaz zapłaty w ciągu kilku tygodni,
  • koszty - koszty postępowania upominawczego są niższe w porównaniu z kosztami tradycyjnego postępowania sądowego, co jest korzystne zwłaszcza dla osób fizycznych lub małych przedsiębiorstw.

Ryzyka:

  • sprzeciw od nakazu zapłaty - głównym ryzykiem dla powoda jest wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty przez pozwanego, co powoduje utratę mocy nakazu. W takiej sytuacji sprawa jest automatycznie kierowana do tradycyjnego trybu rozpoznania, co wydłuża czas postępowania, a także może zwiększyć jego koszty,
  • wątpliwości sądu – pozew w postępowaniu upominawczym powinien zostać sporządzony w sposób najpełniej wyjaśniający istotę sprawy oraz wykazujący dochodzone roszczenie. Jeżeli twierdzenia pozwu budzą wątpliwość, sąd nie wyda nakazu zapłaty tylko skieruje sprawę do postępowania na zasadach ogólnych, a więc doręczy pozwanemu pozew i zobowiąże go do sporządzenia odpowiedzi.

Podsumowanie

Postępowanie upominawcze jest efektywnym narzędziem w dochodzeniu roszczeń. Dzięki swojej prostocie i szybkości, stanowi atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnego postępowania sądowego.

Niemniej jednak, wierzyciele powinni być świadomi potencjalnych ryzyk, takich jak możliwość wniesienia sprzeciwu przez pozwanego, co może wydłużyć czas dochodzenia należności, a także zwiększyć ich koszty.

Odpowiednie sporządzenie pozwu, uwzględniające wymogi postępowania upominawczego, może znacząco poprawić efektywność windykacji należności, co jest kluczowe dla utrzymania płynności finansowej.

Zadbamy o prawa autorskie w Twojej umowie reklamowej
Jesteś agencją reklamową? Zawierasz umowę z agencją? Zabezpiecz prawidłowo sposób korzystania z kreacji reklamowych które powstaną w ramach umowy.
Umów spotkanie
Potrzebujesz wsparcia przy tworzeniu regulaminu SaaS?
Skontaktuj się z nami. odpowiemy na Twoje pytania i zaproponujemy wsparcie.
Umów spotkanie
Kontrahenci nie płacą Twoich faktur?
Wiemy, że w biznesie czas to pieniądz. My też nie lubimy jak kontrahenci próbują się nami kredytować. Sprawdź jak możemy Ci pomóc szybko odzyskać pieniądze.
Umów spotkanie
Zastanawiasz się, czy narzędzia AI, z których korzystasz w firmie są bezpieczne?
Skontaktuj się z nami. odpowiemy na Twoje pytania albo zaproponujemy szkolenie z bezpieczeństwa korzystania z AI
Umów spotkanie
chcesz reklamować alkohol w Internecie ale nie wiesz jak?
skontaktuj się nami! odpowiemy na Twoje pytania, m.in. - jeżeli jesteś agencją digital i chcesz reklamować markę alkoholową w SoMe: - jesteś e-commerce i nie wiesz jak prezentować alkohol w swojej ofercie; - jesteś marketplace i nie wiesz jak wprowadzać merchantów alkoholowych do portalu i jak prezentować ich ofertę
Umów spotkanie
Nie wiesz jak wdrożyć przepisy o ochronie sygnalistów?
Nasi specjaliści są gotowi, żeby: 1. przygotować procedurę wewnętrzną obsługi zgłoszeń; 2. wdrożyć przepisy o ochronie sygnalistów 3. przeprowadzić szkolenie 4. pełnić funkcję osoby odpowiedzialnej za przyjmowanie i obsługę zgłoszeń
Umów spotkanie
Potrzebujesz term sheet i nie wiesz jak się do tego zabrać?
Stać Cię na profesjonalne wsparcie naszych prawników. Wykorzystamy naszej najlepsze doświadczenie transkacyjne, żeby przygotować term sheet, który będzie dopasowany do Twoich potrzeb i do Twojej transakcji.
Umów spotkanie
SHADOW IT dotyczy Twojej firmy?
Skontaktuj się z nami i odzyskaj kontrolę nad tym, w jaki sposób Twoi pracownicy korzystają z narzędzi AI.
Umów spotkanie
Planujesz ekspansję Twojego biznesu do Polski i potrzebujesz zaufanego partnera?
Skorzystaj z naszego doświadczenia we wprowadzaniu zagranicznych za Polski rynek. Zyskaj sprawdzonego i doświadczonego partnera w rozwoju Twojego biznesu w Polsce
Umów spotkanie
Korzystać z ChatGPT w swojej firmie?
Sprawdź czy robisz to bezpiecznie. Umów się na bezpłatną konsultację z naszymi ekspertami.
Umów spotkanie
potrzebujesz wsparcia w sprawie sądowej przeciwko kontrahentowi?
Skorzystaj z doświadczenia prawników procesowych Sawicki Legal. Pomożemy Ci zaplanować strategię procesową i będziemy reprezentować Cię w sądzie.
Umów spotkanie
Rozważasz przekształcenie JDG w spółkę?
Dowiedz się jak przeprowadzić przekształcenie sprawnie i bezpiecznie. Umówi się na bezpłatną konsultację.
Umów spotkanie
Chcesz się upewnić, że Black Friday w Twoim sklepie będzie legalny i bezpieczny?
Skorzystaj z doświadczenia prawników Sawicki Legal. Umów się na darmowy audyt i nie ryzykuj.
Umów spotkanie
Jak wdrożyć ESOP w Twojej firmie?
Chcesz się dowiedzieć więcej o ESOP? Jak bezpiecznie i efektywnie wdrożyć opcje na udziały dla Twoich pracowników? Umów się na bezpłatną konsultację
Umów spotkanie
Kontrahenci Ci nie płacą?
Sprawdź jak nasz zespół może pomóc Ci odzyskać Twoje pieniądze. Nie pozwól, żeby kontrahenci kredytowali się Twoim kosztem. Umów się na bezpłatną konsultację
Umów spotkanie
Chcesz wiedzieć więcej o holdingu?
Skontaktuj się z nami! Opowiemy CI na przykładach, w jaki sposób wygląda tworzenie holdingu i na co zwracaliśmy uwagę, projektując i tworząc holdingi dla naszych wspolników.
Umów spotkanie
Nie wiesz jak reklamować wyroby medyczne zgodnie z przepisami?
Skontaktuj się z nami. Odpowiemy na Twoje pytania, doradzimy jak reklamować wyroby medyczne zgodnie z nowymi wymogami
Umów spotkanie
Chcesz zabezpieczyć się przed przejmowaniem Twoich specjalistów przez klientów albo konkurencję?
Gwarantuję, że nasi specjaliści zapewnią Ci skuteczną ochronę. Skontaktuj się z nami!
Umów spotkanie
Considering company set up in Poland?
Contact us and get yourself a professional advice that will make your expansion to Poland smooth and fast.
Umów spotkanie
Jak dobrze napisać regulamin konkursowy?
Nie ryzykuj kwestii podatkowych albo ryzyka uznania konkursu za loterię. Umów się na konsultację.
Umów spotkanie
Chcesz wiedzieć jak wdrożyć ustawę o sygnalistach w Twojej firmie?
umów się na bezpłatną konsultację, podczas której odpowiemy na Twoje pytania.
Umów spotkanie
Masz pytania dotyczące prokury?
Skorzystaj z naszego wieloletniego doświadczenia w doradztwie korporacyjnym. Odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy wybrać optymalne rozwiązanie.
Umów spotkanie
Potrzebujesz napisać albo sprawdzić umowę o zakazie konkurencji?
Umowa o zakazie konkurencji to jeden z podstawowych dokumentów, z których powinna korzystać każda firma w relacjach z partnerami, pracownikami czy podwykonawcami. Skontaktuj się z nami. Stworzymy umowę o zakazie konkurencji, która realnie zabezpieczy Twoje interesy.
Umów spotkanie
Potrzebujesz wsparcia w rejestracji znaku towarowego?
Skontaktuj się z nami. Nasza rzeczniczka patentowa przeprowadzą Cię przez cały proces rejestracji szybko i bezpiecznie. Uzyskaj ochronę swojego znaku w Polsce, w UE albo na świecie.
Umów spotkanie
Źle podpisana umowa online może być nieważna
Ryzykujesz czy wolisz mieć pewność? Skontaktuj się z nami i sprawdź jak poprawnie podpisywać umowy online
Umów spotkanie
Zastanawiasz się jak legalnie wykorzystać treści stworzone z pomocą AI?
Nie tylko doradzamy w kwestiach prawnych związanych z AI, ale sami korzystamy z narzędzi wykorzystującej sztuczną inteligencję w codziennej działalności kancelarii. Chętnie podzielimy się swoimi doświadczeniami.
Umów spotkanie
Chcesz zarejestrować znak towarowy z dofinansowaniem SME Fund?
skontaktuj się nami! Nasz rzecznik patentowy odpowie na Twoje pytania, wyjaśni w jaki sposób skorzystać z dofinansowania oraz przeprowadzi Cię przez cały proces rejestracji znaku towarowego.
Umów spotkanie
Nie wiesz jak napisać umowę NDA, która zabezpieczy interesy Twojej firmy?
Dlatego zajmiemy się tym za Ciebie. Skontaktuj się z nami i przekonaj się:)
Umów spotkanie
Nie wiesz jak dobrze udzielić licencji albo przenieść prawa autorskie?
Skorzystaj z naszego wieloletniego doświadczenia. Pomożemy Ci przygotować albo wynegocjować korzystną umowę licencyjną albo umowę przenoszącą majątkowe prawa autorskie.
Umów spotkanie
Wiemy, że nie masz czasu ani ochoty zajmować się likwidacją spółki
Dlatego zajmiemy się tym za Ciebie. Skontaktuj się z nami i sprawdź jak bezpiecznie i szybko zlikwidować spółkę zoo.
Umów spotkanie
Nie wiesz jak dostosować się do DSA?
skontaktuj się z naszymi specjalistami. Powiemy Ci co zrobić, żeby być zgodnym z DSA.
Umów spotkanie
Potrzebujesz wsparcia przy checkboxach w swoim sklepie internetowym?
dla nas to piece of cake :) skontaktuj się nami!
Umów spotkanie
chcesz wiedzieć więcej o odpowiedzialności członka zarządu?
skontaktuj się nami! odpowiemy na Twoje pytania, doradzimy jak możesz się zabezpieczyć
Umów spotkanie
Potrzebujesz wsparcia przy tworzeniu regulaminu na Twoją stronę internetową?
Stać Cię na profesjonalne wsparcie naszych prawników. Wykorzystamy nasze najlepsze doświadczenie i stworzymy regulamin dopasowany do twoich potrzeb oraz specyfiki strony.
Umów spotkanie
Nie wiesz jak prawidłowo informować klientów o obniżkach cen?
Przebrnięcie przez wytyczne UOKiK dot. informowania o obniżkach cen to nie lada wyczyn. Nawet dla nas, prawników. Oszczędź swój czas i miej pewność, że działasz zgodnie z przepisami. Skontaktuj się ze mną! Umówienie spotkania zajmie Ci mniej niż 2 minuty! Wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla Ciebie i Twojego biznesu
Umów spotkanie
Skonsultuj się z ekspertem
Mierzysz się z zagadnieniem, o którym piszemy w tym artykule? Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się ze mną! Umówienie spotkania zajmie Ci mniej niż 2 minuty! Wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla Ciebie i Twojego biznesu
Umów spotkanie

Zobacz także

Wszystkie
E-commerce
Przewodnik

CO ZMIENIA AKT O USŁUGACH CYFROWYCH (DSA)?

Dowiedz się jakie zmiany wprowadza DSA czyli unijny akt o usługach cyfrowych
Agata Podbielska
14 lutego 2024
Wszystkie
Domeny
E-commerce
Przewodnik

Czy każda strona internetowa musi mieć regulamin?

Zastanawialiście się kiedyś, czy każda strona internetowa musi mieć regulamin? Ten artykuł jest odpowiedzią na to pytanie.
Aleksandra Rojek
21 października 2023
Wszystkie
Przewodnik
E-commerce
reklama

Co powinien zawierać Regulamin Konkursowy?

sprawdź jak dobrze napisać regulamin konkursu i uniknąć problemów
Agata Podbielska
30.07.2024
Skontaktuj się z nami

Naszym celem jest zapewnienie klientom lepszej, szybszej, tańszej i przejrzystej obsługi prawnej.

projekt i wykonanie Design Partners
© 2024 Sawicki Legal